sobota 23. března 2013

Detektivky za 5 Kčs

 Vzpomněla jsem si na ně nedávno. Hned mi naskočila ta povědomá vůně, zalisovaná do kávově béžových listů s lehce mázlým tiskem.
 Nosila jsem je na vandry s tátou. Lehký a obsahově nenáročný paperback přesně splňoval požadavky, které kladl můj batoh a má záda. Jedna knížečka se vždycky někam vešla a když se jí při tom balení náhodou ohnul roh, zas taková škoda to nebyla.
 Vybavují se mi ty příběhy. na první pohled složité a propletené, občas však vyšlo najevo, že autor v půlce zapomněl svou původní pointu. Udržet jednu linii příběhu mu za ten honorář asi nestálo :o)
 Ovšem šumjící lesy, ptačí zpěv, občas zurčící potůček, coby jediní mí společníci při četbě, dávali velký prostor fantazii. Dodnes si pamatuji atmosféru některých příběhů, doladěnou perokresbou na titulce a aktuálním počasím, či krajinou, která dotvářela charakter postav. Stoprocentní soustředění téměř nenarušované všedními okolnostmi, jež mou četbu obvykle doprovázejí, lépe řečeno doprovázely, dokud býval na čtení čas, udělaly z Béčkových knížeček, za které se tatínek mamince občas posmíval, poklad neskutečné hodnoty, zanechávající v mé duši nesmazatelnou stopu, pro kterou budu možná nucena podobnou knížku vyhledat a někde na strání, pod šumícím lesem vonícím smůlou, se ponořit do nočních ulic neznámých měst, zahalených mlhou a čekat, zda se vrah objeví na mostě, nebo až za tři stránky v prosluněných zahradách........

Žádné komentáře:

Okomentovat